Департамент містобудування та архітектури КМДА та КО «Інститут генерального плану м.Києва» налагодили продаж довідок, які необхідні для оформлення права власності на земельні ділянки. Хоча ці документи кияни повинні отримувати безоплатно. Про це пише КиевVласть з посиланням на запит депутата Київради Руслана Андрійка.
4 березня 2015 Київрада своїм рішенням внесла суттєві правки до Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві.
Після цього у раді заговорили про «революцію» у сфері земельних відносин. Мовляв, тепер з оформленням ділянок в Києві буде все легко і просто. Особливо для киян, які володіють присадибними наділами ще з радянських часів, але через бюрократизацію та хабарництво усіх процедур не могли належним чином оформити їх раніше.
Один з пунктів нового рішення Київради вимагав, щоб заявники надавали до міськради довідку з Департаменту містобудування та архітектури КМДА про відсутність в архіві документів, що стосуються відведення відповідної земельної ділянки до введення в дію Земельного Кодексу УРСР або інших документів, які підтверджують відсутність землекористувача та майнових прав інших осіб. Іншими словами, просто треба надати документ, який свідчить, що у земельної ділянки немає іншого господаря. У рішенні Київради прописано, що така довідка повинна видаватися безоплатно.
Однак, в міському Департаменті містобудування та архітектури КМДА, яке очолює головний архітектор міста Сергій Целовальник, схоже, інакше сприйняли рішення. Киян, які почали звертатися до Департаменту за земельною довідкою, стали безпідставно відправляти до комунальної організації «Інститут генерального плану міста м.Києва», яку очолює Сергій Броневицький.
В інституті генплану заявникам пропонували заповнити бланк-заявку та визначали масштаби майбутньої роботи з визначенням статусу земельної ділянки. Потім заявникам по телефону оголошували, що для отримання «безкоштовної» довідки потрібно спершу заплатити за комплекс послуг, до яких входять вивчення заявки, визначення обсягу робіт, підбір картографічного матеріалу, ідентифікацію архівних матеріалів заявленої ділянки та ін. Вся ця робота інститутом оцінювалась в середньому в 1700 грн за одну довідку.
За словами депутата Андрійка, 22 липня його помічник зустрівся з начальником управління топографо-геодезичних робіт інституту генплану Володимиром Магалясом, щоб розпитати, на якій підставі з людей стягується плата за безкоштовні довідки, і чи немає якогось більш простого шляху з’ясувати статус земельних ділянок. Магаляс відповів, що послуга з видачі таких довідок не може бути безоплатною та потребує повного комплексу робіт, заявлених в кошторисах інституту, а альтернативного шляху отримання довідки з архіву, за його словами, не існує.
Андрійко розцінює налагоджену Целовальником і Броневицьким систему отримання грошей з киян як «цинічне ігнорування» Порядку передачі (надання) земельних ділянок у Києві, нещодавно затвердженого Київрадою. Депутат звернувся до Департаменту містобудування та архітектури КМДА, щоб там йому пояснили, на якій підставі було делеговано видачу земельних довідок інституту, і чому всупереч березневого рішення Київради жителі столиці отримують документи на платній основі.