Quantcast
Channel: НАШІ ГРОШІ
Viewing all articles
Browse latest Browse all 20873

Мерія дала мільйон на вивезення хлорки з «Радикалу», третини мільярда на утилізацію ртуті нема

$
0
0

Департамент промисловості та розвитку підприємництва Київської міськдержадміністрації 12 липня за результатами тендеру уклав угоду з ТОВ «С.І.Груп Консорт Лтд» (S.I. Group Consort Ltd) на вивезення з території ВАТ «Радикал» та утилізацію 45 тонн небезпечних відходів хлорного виробництва. Вартість угоди склала 0,90 млн грн. Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Ізраїльська компанія «С.І.Груп Консорт Лтд» з’явилась в Україні в 2011 році, коли Міністерство природи очолював Микола Злочевський. З того часу ізраїльтяни отримали підряди на 1,08 млрд грн.

Кошти, виділені на вивезення хлорорганічних сполук і тари від них до кінця цього року у три рази менші від розробки техніко-економічного обґрунтування процесу на знешкодження ртутного забруднення промислового майданчика «Радикалу» виведеного з експлуатації виробництва хлору та каустичної соди ртутним методом.

Розробку ТЕО на знешкодження ртутного забруднення вартість 2,45 млн грн. цей же департамент КМДА замовив у жовтні 2010 року україно-польському підприємству «Єврохім», засновниками якого є кияни Галина Постолова, Валерія Гуменюк, Тамара Мокроусова,  Валентин Скрипник та Іван Новіков.

Голова промислового департаменту КМДА Людмила Денисюк днями пообіцяла, що хлор і ртуть з «Радикалу» вивезуть, якщо міський бюджет виділить на це 300 млн грн.

 

Довідково

За період експлуатації виробництва хлору та каустичної соди на ВАТ “РАДИКАЛ” (в минулому Київський завод хімікатів) з 1953 по 1996 рік було вироблено більше, ніж 1,5млн. тонн каустичної  соди.

Середня питома витрата ртуті на тонну каустичної соди була в  межах, близьких до планової, і складала приблизно 0,45кг/т.

Сумарна витрата ртуті за весь час експлуатації  цеху  склала приблизно 700т.

За оцінками, складеними на основі балансів  витрат  ртуті  в виробництві каустика, 70-73% всієї ртуті було витрачено з продуктами та відходами виробництва (головним чином у  виді  сульфідних шламів очистки розсолу-аноліту, а також з воднем,  хлором,  каустичною содою, стічними водами, вентиляційним повітрям, та  інш.), а 27-30% витрат ртуті, тобто  приблизно  200т,  склали  механічні втрати із-за неповного повернення в виробництво пролитої ртуті.

За результатами  обстежень  та  пошуків,    проведених    в 1991-1992р.р. КНДФ МНВО “СИНТЕЗ” (в даний час ВАТ “КНДІ “СИНТЕКО”) та його  співвиконавцями,  попередня  картина  забруднень  ртуттю об’єктів на промплощадці ВАТ “РАДИКАЛ” представляється в  наступному вигляді:

Технологічне  обладнання  та   металоконструкції    в  відділеннях електролізу, очистки водню та знехлорення, донасичення та фільтрації аноліту мають, як правило, високе поверхневе (в шарах фарби, іржі та металу) забруднення ртуттю, яке на 2  порядки перевищує допустимі норми ( тобто >> 10-3  % мас.).

Масивне забруднення ртуттю бетонної підлоги та ґрунту під нею і в периметрі корп.N3 та N105  (відділення  електролізу).

Глибина проникнення ртуті була простежена до 3м.

По приблизній оцінці до 26т  ртуті  зосереджено  в  бетонній підлозі товщиною 0,5м та площею 4600м2.

Поверхневе  забруднення  ртуттю  ґрунтів  проммайдачика   ВАТ “РАДИКАЛ” загальною площею біля 16 га. При  цьому  були  виділені ділянки ,  що мали забруднення ртуттю  різного  ступеня  інтенсивності (від 10-4 %  мас. >> 10-2 %  мас.).

Найбільш інтенсивні забруднення  ртуттю  ґрунтів  характерні для  майданчика  розміщення  виробництва    хлору    та    каустику

(корп. 3, 105), де простежувалися плями з вмістом  ртуті до 2,5%, площадки біля складу-солерозчинника,  шламових  карт  та площадки в районі прохідної.

Забруднення ртуттю ґрунтів зони аерації площею 16га  простежувалось на глибину до 25м.  Проте, вже на глибині  2,0-2,5м  концентрація ртуті  повсюди  зменшувалась  до  ГДК  ртуті  в  ґрунті  (2,1х10-4%  мас.).

Забруднення  ртуттю  ґрунтових  вод,  епіцентр  якого через місцеві витрати технологічних розчинів та вод з усіх  мереж тяжів до площадки виробництва хлору  та каустику.

Після зупинки виробництва хлору та  каустику  в  1996 році  без відповідних регламентних робіт та в результаті наступного не поновлення  його  експлуатації на території підприємства знаходиться велика кількість ртуті,  та твердих та рідких відходів цього виробництва, забруднених ртуттю, а саме:

- залишки ртуті в електролізерах до 100 т  (з вересня 2001  року основна маса цієї ртуті злита та відправлена на Микитівський ртутний комбінат);

- кам’яна сіль на складі – солерозчиннику в кількості  приблизно до 5000 тонн, забруднена, головним чином, сульфідом ртуті;

- сульфідні шлами розсолоочистки, які  вміщують  до  3  тонн відходів в перерахунку на ртуть, на шламових картах підприємства;

- інші відходи, забруднені ртуттю.

Специфіка проммайданчика ВАТ “РАДИКАЛ”, як об`єкту  демеркуризаціі, полягає в наступному:

- підприємство знаходиться в межах м.Києва;

- геолого-гідрологічні умови  проммайданчика  характеризуються незахищеністю пісчаного ґрунту, проникливого на дуже велику глибину, та високим рівнем підземних вод (на  глибині  1,0-4,5м  від поверхні землі). Основне розвантаження підземних вод верхнього  водоносного горизонту здійснюється в бік р. Дніпро;

- після припинення виробництва в 1996 році  виявилася  практично непридатними до експлуатації  життєво  важливі  комунікації заводу та установки:

а) установка очистки стічних вод від ртуті;

б) установка вилучення ртуті із шламів термічним методом;

в) системи каналізації, водопроводу та вентиляції;

- робота зі ртуттю, умови безпеки, поводження з ртутьвміщуючими відходами, охорона навколишнього середовища  жорстко  регламентуються Санітарними правилами, СНіП.

Add to Bookmarks

Viewing all articles
Browse latest Browse all 20873


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>